طراحی سایت تخصصی | سئو سایت هدفمند

بنچمارک چیست؟ تقلید همیشه بد نیست!

بنچمارک
آنچه در این مقاله می خوانید:
  Add a header to begin generating the table of contents

  بنچمارک چیست؟ تقلید همیشه بد نیست!

  زمانی که پا به دنیای کسب‌وکار می‌گذاریم، وارد بازی رقابت شده‌ایم. ما می‌خواهیم متفاوت باشیم تا مشتریان به سراغ ما بیایند. اما متفاوت‌بودن الزماً به معنی خلق یک ایده در خلاء نیست. هر بازار رقبایی دارد که می‌توانیم از آن‌ها، مدل کسب‌وکاری تا ارتباط با مشتری را الگو برداری کنیم و گام‌های اول کسب‌وکار خودمان را مطمئن‌تر برداریم.

  بنچمارک مقایسه عملکرد و کارایی محصولات و خدمات شما با رقبای قدرتمند بازار و تلاش برای رسیدن به آن‌هاست. با‌توجه‌به اهمیت این موضوع برای کسب‌و‌کارها، در این مقاله معنی بنچمارک و مزایای آن را بررسی می‌کنیم.

  در این مقاله با مفهوم بنچمارک و نحوه استفاده از آن در فضای کسب‌وکار آشنا می‌شویم. به شما اطمینان می‌دهیم که مطالعه این مقاله می‌تواند ایده‌های جذابی برای رشد کسب‌وکار را در اختیارتان قرار دهد و شاید آینده بیزنس شما را تغییر دهد. تا انتها همراه رسپینا وب باشید.

  بنچمارکینگ

  معنی بنچمارک در لغت چیست؟

  بنچمارک (Benchmark) یک کلمه انگلیسی مرکب است که از دو واژه «Bench» به معنی نیمکت و «Mark» به معنی نمره تشکیل می‌شود. این عبارت در لغت به معنای «استاندارد و مرجعی برای سنجش و مقایسه عملکرد» است. امروزه از Benchmark در دنیای تکنولوژی و علوم رایانه استفاده‌های متعددی می‌شود.

  این کاربرد این واژه محدود به حوزه فناوری نیست و آشنایی عمیق با این شیوه بازاریابی می‌تواند ایده‌هایی جذاب برای مسیر کسب‌وکار را در اختیار شما قرار دهد.

  بنچمارکینگ در دنیای بازاریابی؛ راه‌کاری مهم برای بهبود کسب‌و‌کار

  بنچمارک در دنیای مارکتینگ به‌عنوان فرآیند اندازه‌گیری و مقایسه عملکرد و کارایی محصولات، خدمات و فرآیند‌ها با محصولات و فرآیندهای رقبای قدرتمند و به‌اصطلاح رهبران بازار شناخته می‌شود.

  مقایسه کسب‌و‌کار شما با رقبا بینش لازم را برای بهبود عملکرد و پشت‌سر‌ گذاشتن این رقیبان در اختیارتان می‌گذارد. در بنچ‌مارکینگ شرکت‌ها رقبای قدرتمند خود را پیدا می‌کنند و با مقایسه منطقی خود با آن‌ها، دلیل موفقیتشان را می‌یابند.

  Benchmarking تقلید کردن از دیگران نیست؛ بلکه روشی نوآورانه برای بهبود کسب‌و‌کار محسوب می‌شود. در‌واقع، هدف از این فرآیند آن است که شما نیز روزی با تدوین یک استراتژی بازاریابی مناسب، به‌ یک رقیب سرسخت برای سایر کسب‌و‌کارها تبدیل شوید.

  البته برای استفاده درست از بنچ‌مارکتینگ، صرفاً دیدن کسب‌وکارهای موفق کافی نیست. شما باید درک درستی از مخاطبان و مزیت رقابتی خود داشته باشید تا بتوانید با استفاده از بنچ‌مارکتینگ در دنیای کسب‌وکار دیده شوید.

  استودیوی رسپینا وب کسب‌و‌کارهای گوناگون کشور را در راه تهیه و تدوین استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغات کمک می‌کند. ما می‌توانیم به شما کمک کنیم تا استراتژی متفاوتی را برای حضور در فضای وب طراحی و اجرا کنید.

  Benchmarking

  آشنایی با فواید و مزایای بنچمارک برای کسب‌و‌کارها

  اکنون که فهمیدیم بنچمارک چیست، بهتر است با مزایای متعدد آن نیز آشنا شویم. کسب‌و‌کارها می‌توانند محصولات، خدمات و عملیات خود را با رقبا مقایسه کنند و همواره خودشان را محک بزنند. با آنالیز نقاط قوت و ضعف رقیبان و یافتن مسیر موفقیت آن‌ها، می‌توان به اصلاح فرآیندهای سازمان پرداخت. به‌طور‌کلی، فواید بنچمارکینگ برای کسب‌و‌کارها عبارت‌اند از:

  تحلیل رقابتی:

  با شناسایی بخش‌هایی از کسب‌و‌کار که قصد بهبودشان را دارید و مقایسه عملکرد خود در آن بخش‌ها با رقبا، می‌توانید اوضاع را بهبود ببخشید و نسبت به رقیبان برتری استراتژیک داشته باشید.

  نظارت بر عملکرد:

  بنچمارکینگ شامل بررسی روندهای فعلی و پیش‌بینی روندهای آینده بسته به اهداف شماست. نظارت مستمر و دائم بر عملکرد یکی از ویژگی‌های ذاتی بنچمارک است.

  پیشرفت مداوم:

  علاوه‌بر نظارت، بهبود مستمر یکی از ویژگی‌های اساسی بنچمارک محسوب می‌شود. بهبود اوضاع در بنچمارکینگ یک فرآیند مستمر است و در طول زمان اتفاق می‌افتد.

  برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری:

  بنچمارک اهداف و معیارهایی جدید و البته در‌دسترس برای بهبود عملکرد ایجاد می‌کند.

  شناسایی مزایای رقابتی کسب‌و‌کار:

   بنچمارک نشان می‌دهد که شرکت شما هم‌اکنون چه جایگاهی در بازار دارد. این فرآیند باعث شناسایی نقاط قوت و ضعف مجموعه شما می‌شود.

  درک بهتر و دقیق نیاز مشتریان:

  به‌طور‌کلی بنچمارک به شناخت دقیق و کامل رقبا می‌انجامد و شما می‌توانید با شناسایی نقاط قوت و ضعف این رقیبان مسیری کاربردی را برای تبدیل شدن به یک رهبر در بازار ترسیم کنید.

  همه این مزایا باعث شده که بسیاری از تازه‌واردان به یک صنعت با استفاده از استراتژی بنچ‌مارک حضوری متفاوت و قدرت‌مند در فضای کسب‌وکار خودشان داشته باشند. دقت داشته باشید که بنچ‌مارکتینگ الزماً در طراحی محصول یا مدل کسب‌وکار مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در استراتژی‌های فروش، برندینگ و حتی طراحی سایت هم می‌توان هوشمندانه از بنچ‌مارکتینگ استفاده کرد.

  انواع روش های بنچمارکینگ (الگوبرداری)

  انواع الگوبرداری در تحلیل ها کدامند

  الگوبرداری محصول (Product Benchmarking)مهندسی معکوس یا (Reverse Engineering)

  این نوع از بنچمارکینگ یک شکل قدیمی از مهندسی معکوس و محصول گرا است.

  در این روش، سازمان محصول رقیب خود را خریداری می کند و با بررسی و مطالعه بر روی آن محصول، چگونگی عملکرد آن، ویژگی ها و جزئیات محصول را بدست آورده و با مقایسه این اطلاعات با محصولات خود، می تواند ویژگی خاصی از محصول خود را بهبود بخشد و یا به طور کامل محصول خود را تغییر دهد.

  در مهندسی معکوس اگر به دنبال روش ساخت محصول باشیم، به دلیل داشتن نمونه محصول آماده، در هزینه های تحقیق و توسعه بسیار صرفه جویی می شود و این می تواند نقطه آغاز پیشرفت باشد.

  الگوبرداری فرآیند (Process Benchmarking)

  در این روش، سوالی که مطرح می شود این است که چگونه یک شرکت موفق در موارد خاص مثل دیجیتال مارکتینگ یا مدیریت شعب فروش و … یا به طور کلی، عملکرد بهتری نسبت به سایرین داشته و در نهایت این موارد را با سازمان خود مقایسه کنید.

  اطلاعات مورد نیاز در این زمینه ممکن است از طریق روش های مختلف مثل مصاحبه، نظرسنجی، تحقیقات بازار، بازدید از محل و غیره جمع آوری شود. هدف نهایی از این روش از بنچمارکینگ، یادگیری و به کارگیری فرآیندهای شرکت های برتر برای بهبود عملکرد سازمان خود است.

  موضوع مهم در این روش این است که باید بدانید همزمان با اعمال و پیروی از فرآیندهای خاص که از بررسی شرکت های موفق به دست آمده اند، همه عوامل و شرایط سازمانتان نیز باید با سازمان معیار مشابه باشد تا بتوانید به نتیجه مطلوب دست یابید.

  چرا که ممکن است دستیابی به این استانداردها برای سازمان شما پر چالش و پر هزینه باشد.

  الگوبرداری رقابتی (Competitive Benchmarking)

  روش بنچ مارکینگ رقابتی یکی از محبوب ترین انواع بنچ مارکینگ است و با روش الگوبرداری محصول متفاوت است.

  در بنچ مارکینگ محصول فقط یک محصول خاص برای مقایسه و بررسی انتخاب می شود ولی در بنچ مارکینگ رقابتی کل محصول، فرایندها یا خدمات برای مقایسه به طور کامل انتخاب می شوند.

  این مقایسه شامل مطالعه بر روی بخش های مختلف مانند امور مالی، بازاریابی، منابع انسانی، تحقیق و توسعه و …. می شود. در این روش امکان دارد به دلیل محرمانه بودن اطلاعات سازمان ها، داده های غلط و گمراه کننده ای ارائه شوند، که به روند بهبود سازمان شما هیچ کمکی نکنند.

  الگوبرداری عمومی (Generic Benchmarking)

  معیارهایی مانند هزینه های یک کارمند، سود به نسبت هر کارمند، بازده سرمایه گذاری و … که بدون در نظر گرفتن نوع صنعت، مبنای مقایسه مشترکی دارند، معیارهایی عمومی هستند.

  هرگاه سازمانی بخواهد این معیارهای عمومی را بررسی و مقایسه کند در واقع از روش بنچ مارکینگ جنرال یا عمومی استفاده کرده است.

  الگوبرداری داخلی (Internal Benchmarking)

  این روش الگوبرداری یک رویکرد بسیار متداول است که شرکت ها به کمک آن به انتخاب یک معیار در درون سازمان خود و مقایسه آن با سایر موارد سازمان می پردازند.

  این مقایسه می تواند بین یک کارمند که عملکرد متمایز دارد با سایر کارمندان سازمان باشد و یا سنجش میزان بهره وری و سود یک واحد نسبت به بهره وری و سود واحدهای دیگر، یا حتی به شکل مقایسه خط تولید یک محصول با خط تولید محصولی دیگر صورت گیرد.

  این روش در سازمان های بزرگ و شرکت های چند ملیتی بسیار کاربرد دارد ولی انجام آن در شرکت های کوچک و نوپا بسیار دشوار است، زیرا تعداد کارمندان و واحدهای آنها به اندازه کافی نیست.

  الگوبرداری استراتژیک (Strategic Benchmarking)

  از این روش الگوبرداری برای توسعه چشم انداز و شایستگی های اصلی سازمان و کمک به ایجاد مزیت رقابتی پایدار استفاده می شود.

  به عبارتی در این روش چشم انداز سازمان های پیشرو معیار مقایسه قرار می گیرند و با تغییر و بهبود شایستگی های اصلی سازمان کمک می کنند تا شکاف های موجود در کسب و کار مشخص و کم کم برطرف شوند.

  بنچ مارکینگ استراتژیک در نهایت به ایجاد مزیت رقابتی پایدار می انجامد.

  چالش بسیار مهم در این روش این است که حتی یک انحراف کوچک یا یک خطای کوچک می تواند کل سازمان را به شکلی منفی تحت تأثیر قرار دهد.

  این نوع از بنچ مارکینگ در میان استارتاپ ها بسیار محبوب است.

  الگوبرداری جهانی (Global Benchmarking)

  همانطور که از نام این روش الگوبرداری پیداست، بنچ مارک در سطح شرکت هایی از کشورها مختلف و در زمینه فعالیت و صنعت مشابه یا متفاوت صورت می پذیرد.

  به این دلیل که معیارها در کشورهای مختلف متفاوت هستند، شرکت هایی که از این تحلیل استفاده می کنند این شانس را بدست می آورند که با معیارهای جهانی خود را بسنجند و پیشرفت کنند.

  مثلا شرکتی که در زمینه مخابرات در ایران فعالیت می کند، می تواند خود را با شرکتی که در یک کشور اروپایی است مقایسه و الگوبرداری کند و تلاش کند که کیفیت کار خود را به سطح شرکت اروپایی برساند.

  در این مقاله به سوالاتی چون بنچ مارکینگ چیست، مراحل انجام بنچمارکینگ و انواع الگوبرداری یا بنچمارکینگ پاسخ داده شد.

  لازم است که قبل از انجام بنچمارکینگ بپذیریم که در دنیای رقابتی امروز شرکت های بسیاری هستند که در موضوعات مختلف پیشرو و متمایزند، پس ما نیز باید به دنبال راهی برای رفع نقص های خود باشیم و تلاش کنیم از برترین های صنعت پیشی بگیری

  بنچمارک در طراحی سایت و سئو چه فایده‌ای دارد؟

  از بنچمارک می‌توان در طراحی سایت و سئو (بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌و‌جو) نیز استفاده کرد. بدین معنا که برای راه‌اندازی سایت، تهیه محتوای مناسب و آغاز فعالیت در دنیای وب، ابتدا بهترین کیس‌استادی‌های صنعت خود را بررسی کرده و از آن‌ها الگوبرداری کنید. البته این به‌معنای تقلید در سئو و تولید محتوا از رقبا نیست؛ بلکه باید کمی نوآوری و خلاقیت را چاشنی کار خود قرار دهید تا یک گام از رقیبان‌تان جلوتر باشید.

  اجازه دهید استفاده از بنچ‌مارک در سئو را با یک مثال بررسی کنیم. فرض کنیم که یک سایت فروشگاهی عطر و ادکلن قصد حضور موفق در فضای آنلاین و استفاده از پتانسیل سئو را دارد.

  در ابتدای کار می‌توان با بررسی تمامی سایت‌های موفقی که هم‌اکنون در بازار حضور دارند از نحوه ساختار محتوا، نام‌گذاری محصولات و حتی تصاویر استفاده کرد.

  از طرفی بنچ‌مارکتینگ این فرصت را در اختیار این فروشگاه عطر و ادکلن می‌گذارد که بتواند با شناخت ضعف‌های رقبا یا فرصت‌های دیده نشده، استراتژی متفاوت و کامل‌تری برای موفقیت در سئو طراحی کند.

  پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی دقیق‌تر با مفهوم سئو، در فرصتی مناسب صفحه «سئو سایت» را در سایت آژانس خلاقیت رسپینا مطالعه کنید. این صفحه تنها یک مقاله نیست، بلکه تجربه 10 ساله رسپینا وب از کار بر روی پروژه‌های مختلف سئو است و قطعاً می‌تواند دیدی متفاوت نسبت به بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو را در اختیار شما قرار دهد.

  در طراحی سایت هم می‌توان از بنچ‌مارکتینگ به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. دیدن سایت‌های رقبا، بررسی رفتار کاربران در صفحات وب و طراحی بهترین مسیر برای سفر کاربر در سایت بر اساس اطلاعات مشتریان می‌تواند شما را در شروع یک کسب‌وکار آنلاین یاری کرده و سکوی پرشی برای ساختن یک وب‌سایت موفق باشد.

  آژانس خلاقیت رسپینا وب با استفاده از همین رویکرد در طراحی سایت به کسب‌وکارهای آنلاین کمک می‌کند حضوری متفاوت در فضای وب را تجربه کننند.

  شما می‌توانید از طریق صفحه «طراحی سایت»، سایت‌های شرکتی، فروشگاهی و استارت‌آپی طراحی‌شده توسط تیم رسپینا وب را مشاهده کنید. مشاهده این نمونه‌کارها می‌تواند اولین تجربه شما در استفاده از استراتژی بنچ‌مارک برای کسب‌وکارتان باشد.

  مراحل تدوین یک برنامه بنچمارک چیست؟

  مراحل تدوین یک برنامه بنچمارک چیست

  برنامه‌ریزی و تدوین لیست اقدامات؛ مهم‌ترین مرحله Benchmarking

  گستردگی دامنه مطالعه، پروژه را محکوم به شکست می‌کند! بنابراین در ابتدا باید لیست کاملی از بخش‌هایی را که قصد دارید به روش Benchmark تحلیل شوند، تهیه کنید. در مرحله اول باید با برنامه‌ریزی مناسب، همه ملاحظات مانند نیروی انسانی، منابع، بودجه، ریسک پروژه و سایر موارد را در نظر بگیرید.

  هر چه بهتر آماده شوید، مطالعه شما کارآمدتر خواهد بود. در این راه، استفاده از مشاوران مجرب رسپینا وبمی‌تواند شما را در زمانی اندک و با کمترین هزینه به نتایج دل‌خواه برساند.

  تیم بازاریابی دیجیتال رسپینا وب با سابقه بیش از ده سال تحلیل داده‌محور کسب‌و‌کارهای مختلف، بهترین راهنمای در زمینه تحلیل بازار و فرآیند بنچمارک خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از خدمات رسپینا وب در زمینه مشاوره کسب‌وکار به صفحه «مشاوره دیجیتال مارکتینگ» مراجعه کنید.

  تحقیقات میدانی و جمع‌آوری اطلاعات؛ رقبای خود را به‌طور کامل تحلیل کنید

  مرحله دوم از فرآیند بنچمارکینگ، تحقیقات و جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات است. در این مرحله باید رقبای خود را به‌خوبی تحلیل کنید و نقاط قوت و ضعف آن‌ها را بیابید. هرچقدر داده‌ها و اطلاعات به‌دست آمده از تحقیقات میدانی بیشتر و کامل‌تر باشد، نتایج بهتری پس از پایان پروژه خواهید گرفت.

  تجزیه و تحلیل داده‌ها؛ کاستی‌های خود را نسبت به رقبا بیابید

  پس از جمع‌آوری اطلاعات، باید به تحلیل آن‌ها بپردازید و کاستی‌های خود را نسبت به رقبا در بازار بیابید. داشتن ذهنی باز در این مرحله اهمیت فراوانی دارد تا شما بتوانید اطلاعات را به‌صورت عینی تجزیه و تحلیل کنید. پس از پایان این مرحله، باید یک گزارش از نتایج آماده شود.

  اقدام برای بهبود؛ تغییرات را اعمال کنید

  تجزیه و تحلیل داده‌ها فقط زمانی ارزشمند است که شما بتوانید تغییرات را در شرکت خود اعمال کنید؛ بنابراین مطمئن شوید که برنامه بهبود توسط همه دپارتمان‌های کسب‌و‌کارتان پذیرفته شده باشند. در این مرحله، فرآیند تغییر و بهبود انجام می‌شود.

  نظارت؛ تنها راه شناخت اثر‌بخشی پروژه

  هیچ برنامه‌ای بدون نظارت بر عملکرد و نتایج برای تعیین میزان موفقیت پروژه کامل نمی‌شود. نظارت تنها راه شناخت اثربخشی تغییرات است. مانیتورینگ بسته به نتایج مورد‌انتظار می‌تواند در یک دوره زمانی کوتاه یا بلند‌مدت انجام شود.

  چطور بفهمیم Benchmark به‌درستی انجام شده است؟

  انتخاب برنامه بنچمارک مناسب و انجام صحیح آن، موفقیت پروژه را تضمین می‌کند. البته این موضوع به اولویت‌های کسب‌و‌کارتان نیز بستگی دارد. اگر اولویت شرکت شما ارائه محصولات با کیفیت است، باید نیاز بازار را ارزیابی کنید.

  برای مثال، شاید رقیب‌تان یک محصول مشابه را ارزان‌تر از شما به‌فروش می‌رساند. اما اگر هدف نهایی شما کسب رضایت و وفاداری مشتریان است، باید زمان و هزینه خود را برای یافتن ایرادات پشتیبانی، خدمات یا طراحی سایت و بهبود تجربه کاربری صرف کنید.

  فرآیند بنچ‌مارکینگ را از همین حالا آغاز کنید!

  در این مقاله به‌طور کامل بررسی کردیم که بنچمارک چیست، چه مزایایی دارد و چگونه انجام می‌شود. اکنون که با اهمیت بنچمارکینگ در دنیای بازاریابی و مدیریت کسب‌و‌کار آشنا شدید، وقت آن رسیده است که تصمیم بگیرید!

  برای انجام بنچمارکینگ هیچ‌گاه دیر نیست؛ با انجام این فرآیند می‌توانید در زمانی اندک به رقیب سرسخت کسب‌و‌کارهای دیگر بازار تبدیل شوید.

  طراحی یک استراتژی درست بنچ‌مارک در فضای کسب‌وکار کار راحتی نیست و نیاز به زمان، داده‌کاوی، ارزیابی، تحلیل، اجرا و بازخورد دارد. در پایان مقاله از شما دعوت می‌کنیم سوالات و تجربیات خود درباره بنچ‌مارکتینگ را با ما در میان بگذارید. حالا نوبت شماست!

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پیمایش به بالا